مشکلی به نام زباله های فضایی

ایمن سازی فضا
 

وزارت دفاع آمریکا از چند سال قبل برنامه ای سری موسوم به Stratcom را به مرحله اجرا درآورد که هدف از آن، تهیه نقشه ای از فضا و مدار زمین بود که در آن هر گونه شیء خارجی اعم از ماهواره های در حال فعالیت و مدارگردهای غیر فعال شناسایی و محل استقرار یا حرکت آنها تعیین شده بود. به عقیده بسیاری از کارشناسان، استفاده از اطلاعات این سیستم می تواند تا حد زیادی از بروز تصادفات فضایی بکاهد.این سیستم دقیقاً شبیه سیستم ناوبری هواپیماها و رادارهای برج کنترل فرودگاه ها عمل می کند البته در مقیاس های فضایی می توان هر ماهواره جدید پرتاب شده به فضا را به سرعت ردیابی و در مورد آن اطلاع رسانی کرد.
اما این کار به تنهایی کافی نیست و می بایسی چاره ای اساسی برای معضل زباله های سرگردان در فضا پیدا کرد. ایده های بسیاری در ارتباط با جمع آوری و از بین بردن زباله های فضایی مطرح شده است که یکی از قابل توجه ترین آنها توسط ارتش آمریکا پیشنهاد شد و مبتنی بر جمع آوری زباله های فضایی مطرح شده است که یکی از قابل توجه ترین آنها توسط ارتش آمریکا پیشنهاد شد و مبتنی بر جمع آوری زباله های فضایی با کمک لیزرهای زمینی بود. براساس این طرح، لیزرهای زمینی متعددی به سوی اشیای سرگردان در فضا هدف گیری شده و مدار حرکتی آنها را تا 10 سانتی متر جابه جا می کنند. با نزدیک تر شدن این قطعات به همدیگر و انباشته شدن آنها، یک نوع "زباله دانی فضایی" به وجود می آید و بدین ترتیب از احتمال برخورد ماهواره ها با زباله های فضایی تا حد زیادی کاسته خواهد شد. پیشنهاد دهندگان این طرح مدعی هستند که طی سه سال فعالیت لیزرهای زمینی می توان کل قطعات سرگردان در فضا را تا بدان حد جابه جا کرد که وارد اتمسفر شده و از بین بروند. یکی دیگر از طرح های مرتبط با مدیریت زباله های فضایی را شرکت الاینت تک سیستم (3) در میناپولس پیشنهاد داده است. این شرکت در حال طراحی ماهواره های فوق العاده محکم و به اصطلاح "زره پوش" است که به دلیل برخوردار بودن از چندین لایه حفاظتی ضد ضربه می توانند در برخورد با زباله های فضایی آنها را متلاشی و به ذرات ریز بی خطر تبدیل کنند.
علاوه بر این دو طرح ابتکاری، سازمان های فضایی اروپا و آمریکا در حال مطالعه روی گزینه دیگری هستند که برای آنها جذاب تر و آینده دارتر است و آن چیزی نیست مگر استفاده از روبات ها برای جمع آوری قطعات سرگردان در فضا. ماموریت های روباتیک در بخش های مختلف تحقیقات فضایی دارای اولویت نخست است و به همین دلیل، بیشتر مورد توجه سیاست گذاران عرصه فضا قرار می گیرید. براساس یکی از طرح های پیشنهاد شده در مدیریت روباتیک زباله های فضایی، یک سری روبات های مجهز به راکت های قدرتمند به مدار زمین فرستاده می شوند و پس از شناسایی زباله ها و قطعات سرگردان در فضا، آنها را با راکت مورد هدف قرار داده و از بین می برند. در صورت اصابت راکت به قطعات سرگردان، آنها به ذرات کوچکی تبدیل خواهند شد که یا به صورت خودکار در یک نقطه متمرکز می شوند و یا پس از ورود به جو زمین نابود می شوند.
در مجموع، تمام این پیشنهادات و طرح ها روی میز سازمان های فضایی جهان قرار دارد و همه دست اندرکاران این عرصه نیز از مخاطرات و چالش های مرتبط با زباله های فضایی آگاهند. ماهواره های مخابراتی، هواشناسی و جاسوسی دارای آنچنان اهمیت بالایی در دنیای امروز هستند که حفاظت از آنها در برابر تصادفات فضایی هم از نظر مالی و هم از نظر عملیاتی توجیه پذیر است.

باتشکر از: rasekhoon.net

/ 0 نظر / 28 بازدید