تاریخچه شرکت یاهو از ابتدا تا کنون


بر اساس آمار "Alexa Internet"( که یک کمپانی آمارگیر می باشد) صفحه اصلی یاهو امروزه یاهو پر بیننده ترین وب سایت در اینترنت می باشد. وب سایتهای شبکه جهانی یاهو! تا ماه اکتبر، سال 2004 در مجموع و با جمع بازدید از هرصفحه روزانه 3 میلیارد بازدیدکننده داشته اند.


در این گفتار در وبلاگ فن آوری اطلاعات یزد با کمپانی یاهو (Yahoo! Inc.) که یک کمپانی آمریکایی و خدماتی کامپیوتر و غول بزرگ فن آوری اطلاعات جهان است به صورت اشاره کوتاه آشنا می شویم


شرکت یاهو Yahoo آشنا شویم


کمپانی یاهو (Yahoo! Inc.) که یک کمپانی آمریکایی و خدماتی کامپیوتر و مصمم به پر تاثیر و واجب بودن در شبکه جهانی اینترنت برای کاربران و تاجران می باشد. یاهو! پورتهای جدید اینترنتی، کتابهای راهنما اینترنتی و "هاست" (میزبان اطلاعات یا همان میزبان وب سایتها) برای هرگونه سرویسی مانند ایمیل- پست الکترونیکی(Yahoo! Mail) فعال کرده است( به صورت رایگان) .


اولین بار توسط دو دانشجو فارغ التحصیل از دانشگاه استنفورد (گوگل هم از همین جا رشد کرد) با نام های "دیوید فیلو" و "جری یانگ" در ژانویه سال 1994 شروع به کار کرد و در سال 1995 به صورت یک کپانی رسمی در آمد. محل کمپانی در حال حاضر در "Sunnyvale,California" می باشد.


بر اساس آمار "Alexa Internet" که یک کمپانی آمارگیر می باشد، یاهو امروزه یاهو پر بیننده ترین وب سایت در اینترنت می باشد. وب سایتهای شبکه جهانی یاهو! تا ماه اکتبر، سال 2004 روزانه 3 میلیارد بازدیدکننده داشته اند.


تاریخجه یاهو Yahoo!


یاهو در ابتدا با نام "Jerry's Guide to the World Wide Web" شروع به کار کرد ولی پس از گذشت زمان تصمیم به تعویض اسم گرفت و با کمک دیگران و دیکشنری با بی تمایلی اسم را تغییر دادند. کلمه "Yahoo" که مخفف کلمات "Yet Another Hierarchial Officious Oracle" می باشد را برگزیدند. ولی "فیلو" و "یانگ" دنبال معنی و مفهوم خاصی از کلمه یاهو بودند تا معنی کلی دهد ،مانند مفهوم اسم کمپانی های دیگری همچون "Gulliver's Travels " به وسیله "Jonathan Swift" که بی ادبانه و غیر حرفه ای و نابهنجار بود.


هنگامی که نرم افزارها در حال بارگذاری در کامپیوتر "فیلو" بود یاهو! برای اولین بار در "Akebomo"، محل کار دانشجویی یانگ، ساکن شد. واژه "Yet Another" امکانات "yacc" در یونکس که مخفف "yet another compiler compiler" می باشد. یاهو! اولین پیشنهاد فروش سهام (IPO) را در ماه آپریل سال 1996 به مقدار 2.6 میلیون سهم در هر کدام 13 دلار را داشت.


از آنجایی که معروفیت یاهو افزایش پیدا کرد، سطح و ظاهر پیشنهادها به آن تغییر پیدا کرد و گسترده تر شد، که آن را به یک جا برای انجام هر کار اینترنتی تبدیل کرد. که امکاناتی همچون سرویس میل و ای میل،( پست الکترونیکی) سرور پیغام های فوری، سیستم معروف گروه ها (Y! Groups)، بازی های آنلاین( Gams online و چت chat همراه با سرویس مشهور چت یاهو ، بانام یاهو مسنجر ، اخبار و اطلاعات ارتباطی یا همان یاهو نیوز YahooNews، فروشگاه های آنلاین و امکانات حراج اینترنتی را شامل می شود.


خیلی از این ها برای خود به گونه ای قبلا سرویس های مستقلی بوده اند، که یاهو! آنان را به وجود آورد. مثلا سیستم وب هاستینگ "GoeCities"، "Rocketmail" و گروههای میلی متفاوتی مانند "eGroups". خیلی از این کمپانی های وابسته انان برای ود، ضرر و شهرت با هم جدال دارند، به همین دلیل هم یا هر از چند گاهی قوانین داخلی خود را تغییر می دهد.


شعبات یاهو Yahoo در جهان


اخیرا یاهو! Yahoo شروع به درست کردن یک رابطه شراکتی با مخابرات و سرویس دهندگانی مانند "BT" در انگستان، "Rogers" در کانادا و "SBC" در ایالات متحده کرده است تا بتواند یک پهنای باند وسیعی را برای رقابت با کسانی که "AOL" را پیشنهاد کرده بودند ایجاد کند . در ما بین شراکت با "First USA" کمپانی پیشنهاد کارت های اعتباری به نام یاهو را کرده که این کارت ها "Yahoo! Visa" نامگزاری شده اند.


موتورجستجوی یاهو Yahoo


در ابتدای سال 2002، یاهو! Yahoo! بی صدا شروع به تقویت کردن موتور جستجوی خود با تکنولوژی رقابتی جدید کرد. در ماه دسامبر سال 2002، آنها "Inktomi" و در جولای سال 2003 "Overture Services,Inc" و در آن "AltaVista" و "AlltheWeb" را بدست آوردند.


در هجدهم ماه فبریه سال 2004، یاهو! Yahoo با سیستم جستجو قدرتمند گوگل Google قطع مراوده کرد و به تکنولوژی خود رجوع و بسنده کرد تا بتواند نتایج را خود بدهد.


در سال 2005 پیغام های اخباری یاهو! از جنبه مکتبی و مذهبی برخوردار شدند. به هر خبر یک قسمت کوچک در مورد بحث در آن الصاق شد که به ندرت مرتبط با خبر یا مقاله بودند.


«اتفاقات مهم در روزهایی با یاهو Yahoo »


(قابل توجه خواننده که این موارد به صورت ایجاز و کوتاه ذکر و گلچین شده.)


1995: "Ziff Davis Inc." شروع به انتشار مجله "Yahoo! Internet Life" (البته در ابتدا با نام "ZD Internet Life" چاپ شد) این مجله مکمل فعالیتهای کمپانی بود.


هفتم فبریه سال 2000 : "Yahoo.com" به مدت چند ساعت به دلایل حمله به سرویس های آن دچار مکث و درنگ و سکته شد. (مشروح خبر 1-2). در روز بعد، سهام آن 16$ صعود کرد. یا 4.5 درصد ضرر را به هکرها نسبت دادند تا به باگها و مشکلات سرویسی خودشان، بر عکی چیزی که برای "eBay" اتفاق افتاد.


دسامبر سال 2002 : "Yahoo! Inc." شروع به راه اندازی موتور جستجوی "Inktomi Web" کرد.


جولای سال 2003 : راه اندازی سرویس "Overture Servics, Inc."


نوزدهم ژانویه سال 2004 : یاهو! از تشکیلات "Yahoo! Research Labs" خبر داد که یک امکانات جستجو در میان تحقیق ها و پروژه ها و اختراع ها در یاهو! بود. مسئولین اصلی یاهو! اعم از "Dr Gray" و "William Flake" این تشکیلات را می گردانند.


نوزدهم فبریه سال 2004 : یاهو از گوگل جدا و همان طور که در بالا گفته شد به سیستم های خود پناه آورد.


مارچ سال 2004 : یاهو! موتور جستجوی خودش را طراحی و راه اندازی کرد.


بیست و پنجم مارچ سال 2004 : یا امکانات جسنجو در فروشگاههای اینترنتی اروپایی اعم از "Kelkoo" را بدست آورد.


پانزدهم دسامبر سال 2004 : یاهو! ورژن بتای موتور جستجو در فایل های تصویری (Video) را شروع و راه اندازی کرد.


نهم فبریه سال 2005 : یاهو! "Yahoo!Launch" تغییر یافت یه "Yahoo! Music"، که هنوز هم موسیقی رایگان ارائه می کند.


پانزدهم فبریه سال 2005 : یاهو چندین دفتر اداری را در "Dublin" و "Ireland" با ایجا 400 شغل جدید تاسیس کرد.


دوم مارچ 2005 یاهو! 10 سال از تاسیسش گذشت و این روز را جشن گرفت و در "Baskin Robbin" به کاربرانش کپن مجانی بستنی داد.


بیستم مارچ سال 2005 : یاهو! سیستم "Flickr" که برای به اشتراگ گذاشتن عکس و ایجاد فوتوبلاگ بود را تاسیس کرد.(مشروح خبر1)


بیست و ششم می سال 2005 : یاهو! از سرویس جدید میل عکس خود با نام "PhotoMail" خبر داد.


« کمپانی یاهو! Yahoo در یک نگاه»


سبک: عمومی ( NASDAQ: YHOO )


ایجاد شده در: سانیویل، کالیفورنیا (1995)


مکان: سانیویل، کالیفورنیا


اشخاص اصلی: 1. Terry Semel: ریس و "Ceo"


2. Jerry Yang: ریس یاهو!


3. David Filo: ریس یاهو!


4. Dan Rosensweig: COO ( Chief Operating Officer )


5. Susan Decker: CFO و EVP ( Chief Finacial Officer )


صنعت: سرویسهای اینترنتی


درامد سود سهام: 3.57 میلیارد دلار آمریکا ( USD: United State Dollar ) سال 2004


وب سایت: http://www.yahoo.com

باتشکر از:jadidtarin.com

/ 0 نظر / 504 بازدید