معرفی مادربرد کامپیوتر

همان طور که در شکل می بینید روی این مادربرد، سی پی یو، کارت گرافیک و دو عدد رم نصب شده اند.

بخش های یک مادربرد: مادربرد خود از بخش های مختلفی تشکیل شده که هر کدام یکی از قابلیت های آن را کنترل می کنند، در ادامه به بررسی این بخش ها می پردازیم.

برد یاصفحه اصلی: این صفحه از جنس کائوچو است و تمام قطعات مادربرد بر روی آن سوار هستند

چیپ ست(chipset): 

این قطعه مغز متفکر مادربرد است که وظیفه هماهنگی تمام اجزایی که روی مادربرد هستند را بر عهده دارد، مثلا ارتباط بین کارت گرافیک و سی پی یو یا رم و همچنین درگاه های یو اس بی و . . . بر دوش این قطعه هستند،البته در مادربرد های جدید چیپ های دیگری نیز بر روی مادربرد اضافه شده اند که بار چیپ ست را کمتر می کنند، به عنوان مثال در مادربردهای امروزی کارت صدا وظیفه پردازش صدا را بر عهده دارد .

بخشی از این قطعه به نام "پل شمالی" رابط سی پی یو با حافظه ها و کارت گرافیک است.(ناگفته نماند که شرکت AMD با معرفی سی پی یو های Athlon64 کنترل حافظه ها را از پل شمالی به درون سی پی یو انتقال داد که اکنون شرکت Intel هم از این معماری در سی پی یو های جدیدش استفاده می کند) و بخشی دیگر به نام "پل جنوبی" وظیفه کنترل درگاه های یو اس بی، بایوس(bios) و ادوات دیگر را برعهده دارد.

سوکت سی پی یو (cpu socket):

 

این قطعه همانطور که از نامش بر می آید پذیرای سی پی یو است .

سی پی یو روی این قطعه قرار می گیرد و ارتباطش از طریق این قطعه با مادربرد و متعاقب آن با سایر قطعات برقرار می شود، تصاویر بالا به ترتیب مربوط به سوکت سی پی یوهای Intel و AMD است، همانطور که می بینید سوکت سی پی یو های این دو شرکت تفاوت بنیادی باهم دارند که در بخش سی پی یو در مورد این تفاوت ها بیشتر توضیح خواهیم داد.

/ 1 نظر / 545 بازدید