اینترنت ماهواره ای چیست و چگونه استفاده می شود ؟


پس دقت داشته باشید که اینترنت ماهواره ای مزیت نسبت به ADSL و وایرلس و غیره نداره.البته جز سرویس افلاین که بحث بلندی داره و در پایین اشاره بهش می کنم.

اما انواع سرویس های ماهواره ای

سرویس انلاین

دو نوع سرویس انلاین داریم.سرویس های دو طرفه 2ways و سرویس های یک طرفه 1Way

در سرویس های 1way همونطور که از اسمش مشخص هست شما فقط عمل رسیو Recive را دارید.یعنی برای استفاده از این سرویس باید حتما Send داشته باشید چرا که اینترنت نیازمنده به Send و Recive هست.عمل Send شما باید توسط یک منبع انجام بشه که می تونه Dial Up باشه و یا ADSL و یا هر سرویس دیگه.اصلا مهم نیست نوع سرعت و سرویس چی باشه.عمل Receive شما توسط ستالایت و دیش انجام می شه که در این مورد با توجه به نوع سرویسی که خریداری کردید از اینترنت استفاده می کنید.

در این سرویس شما از VPN که مخفف Vertual Private Network که به معنی شبکه مجازی مخفی تلقی می شه استفاده می کنید.VPN هم بحث مخصوص به خود داره که به طور خیلی ساده بخوام توضیح بدم یک نوع سورس هست که شما را به یک سرور مخصوص متصل می کنه و هرچیزی که شما بخوایید بگیرید از زیر اون سرور رد می شه.در این نوع دیگه ISP شما در اینترنت شما نقشی نداره و شما از سرور VPN استفاده می کنید.در این صورت IP شما چنج می شه و با توجه به نوع سروری که شما دارید IP مخصوص به شما داده می شه.پس یکی از مزایای اینرتنت ماهواره ای داشتن IP یک کشور دیگه هست.پس چیزی به نام ف ی ل ت ر مخابرات ندارید.

البته این مزیت مهمی حساب نمی شه چرا که الان سرویس هایی هستند که VPN تنها می فروشند که به طور میانگین ماهی 3500 تومن است !

امیدوارم بحث VPN رو روان توضیح داده باشم هرچند که ممکنه اشتباهاتی داشته باشم و درست توضیح نداده باشم.

برای VPN هم شما نیاز به چیز خاصی ندارید.این مورد در Control Panel ویندوز شما هست.به عنوان مثال این ادرس رو بروید.

Control Panel-Internet Option-Connection-Add

در این جا که چهارتا گزینه داره گزینه دوم برای ایجاد VPN هست که از شما یه IP سرور و یورز و پسورد می خواد.البته از راه Network Connection هم می توان VPN را ایجاد کرد

اما طریقه استفاده از VPN چطوری هستهمونطور که گفتم VPN شما را به یه سرور وصل می کنه پس اول شما باید به اینترنت وصل باشید و سپس VPN که یک کانکشن مجزا داره اجرا کنید.بعد از چند ثانیه شما به سرور دیگری وصل می شوید و یک کانکشن مجزا در کنار تسک بار شما می یاد.به این صورتهمونطور که می بینید من سه تا کانکشن دارم.کانکشن اول که برای اینترنت عادیم هست.کانکنشن دوم هم vpn هست.کانکشن سوم هم باز vpn هست که ربطی به اینترنت ماهواره ایم نداره و برای یه سرور دیگه هست.البته منظور از سرور اینجا اینترنت نیست بلکه جی باکس هست که همونطور می دونید جی باکس یه سرویس برای باز کردن کانال های شیرینگ هست

پس شما هر چند تا vpn که بخوایید می تونید داشته باشید.البته این به این منظور نیست که چند تا VPN که سرور اینترنت هستند را اجرا کنید و با چند تا IP از اینترنت استفاده کنید.فقط از یک VPN که به شما اینترنت می ده می تونید استفاده کنید.همونطور که می دونید در اینترنت نمی شه با دو و یا چند تا IP همزمان فعالیت کرد.

----------

خوب یه خورده از بحث خارج شدیم و vpn هم توضیح دادیم.اما این VPN خیلی مهمه و باید این مسئله هم بدونید در استفاده اینترنت ماهواره ای.البته برای VPN باید یه تغیرات کوچکی رو اعمال کنید که خود سرویس دهنده بهتون می گه.

-----------

اینترنت دو طرفه-2WAYS

در این سرویس شما نیازمنده به اینترنت نیستید و عمل Send-Recieve شما مستقیم از طریق ستالایت انجام می شه.اما در این سرویس شما نیازمنده به تجهیزات ماهواره ای هستید که LNB و Dish آفست می خواد که در درجه اول خرج بالایی داره.همچنین خود سرویس هم خرجش خیلی بالاست.

نمونه این دیش ها را می تونید در پشتبوم هر بانکی ببنید

مهمترین مسئله در استفاده از این سرویس داشتن مجوز قانونی هست که گرفتنش هم کار راحتی نیست.اگر از تجهیزات استفاده کنید در کمتر از یک هفته روی سرتون می یان.چون قابل رد گیری هست.

پس از اونجایی که اینترنت دو طرفه خیلی دردسر داره توضیح زیادی نمی رم.ضمن اینکه اگر نیازمنده به این سرویس باشید خود سرویس دهنده توضیحات را بهتون می ده.

------------

در سرویس های یک طرفه شما باید نوع سرویستون رو خریداری کنید.ما چند نوع شرکت سرویس دهنده دارم که در کشورهای مختلف فعالیت می کنند و سرویسشون هم در جهت های مختلف هست.به عنوان مثال من SatGate رو توضیح می دم که سرویسی در روسیه هست و در جهت های مختلف که در پایین نوشتم فعالیت می کنه

Sirius-2 Nordic Beam
Sirius-2 Pan-European Beam
Sirius-3
EurasiaSat-1 (TurkSat-2A)
Yamal-200-2

بیشتر یوزرهای ایرانی از جهت ترکست استفاده می کنند که از اونجایی که TurkSat 1C کاملا نزدیک در جهت Turksat 2A هست و فاصلش یک میلیمیتر هست می تونید از این سرویس استفاده کنید و در فرکانس مورد نظر سیگنال بالایی دارید.

برای سرویس ها و هزینه انها به این لینک مراجعه کنید..البته چون لینک ترکست غیر فعال شده و احتمالا در حال اپدیت هستند من لیست قیمت های این ماهواره رو گذاشتمPrepaid

در PLAN اول همونطور که نوشته سرویس های Prepaid هستند.پر استفاده ترین سرویس هایی که در ایران استفاده زیادی داره.در این سرویس سرعت رسیو شما در اکثر مواقع در اخرین حد هست و مشکلات ترافیک ندارید.

نام این سرویس ها , سرویس های ساعتی هست که مشابش در ایران هم راه افتاده منتها با کمی تغیرات.در این سرویس شما به اندازه هزینه ای که دادید از اینترنت استفاده می کنید و به ازای هر 100 مگ هزینه از حساب شما با توجه به نوع سرویس و ساعت استفاده کم می شه.

دقت داشته باشید که حداقل استفاده از این سرویس 20 دلار است.یعنی شما حداقل باید 20 دلار حساب داشته باشید.بعد هم با توجه به نوع سرویس و ساعات ان از اینترنت استفاده می کنید.از اونجایی که به شما یک پنل مجزا داده می شه می تونید سرویس های خودتون رو چنج کنید.البته شما در هر ساعت از روز قابلیت استفاده از اینترنت رو دارید اما با توجه به هزینه اون ساعت از شما مقدار هزینه کم می شه.یعنی حتی اگر مقدار سرویس شما 2 شب تا 6 صبح باشه شما می تونید عصر هم استفاده کنید اما هزینه بیشتری از حساب شما برداشته می شه که هزینش رو نوشته

فکر کنم خیلی روان توضیح داده باشم

سرویس Business»

همونطور که از اسمش مشخص هست برای استفاده حرفه ای و شرکتی هست.این سرویس بسیار پر استفاده برای کافی نت ها هست.در این سرویس ساعات استفاده دیگه معنا نداره و مانند سرویس های ADSL و وایرلس خودمون فقط مقدار ترافیک ماهیانه مهم هست.سرویس ها یک ماهه هستند و با ترافیک های مشخص شده.به عنوان مثال سرعت یه مگ با 5 گیگ ترافیک ماهیانه 115 دلار است که یک قیمت بسیار متعادل و عالی برای کافی نت ها هست

سرویس های Leecher

در این سرویس هم نه ساعات روز معنا داره و نه مقدار حجم.ترافیک این سرویس ها نامحدود هست و فقط سرعت سرویس در روز میانگین و درواقع مقارن هست.مانند ADSL .به عنوان مثال در سرویس اول که Leecher-8 هست شما در روز حداقل 8 Kbps و حداکثر 256 Kbps سرعت دارید که $35 دلار است.این سرعت بستگی به ساعات روز و دراوقع ترافیک شلوغی دارد.در شب شما می تونید با 30 کیلوبایت سرعت به راحتی دانلود کنید

سرویس های Surfer

این سرویس هم بسیار شبیه به Leecher منتها کمی ضعیف تر است و نیازی به توضیح خاصی نداره

-------------

این سرویس های شرکت SatGate بود.شرکت های دیگری هم هستند که در جهت های مختلف سرویس می دهند.به عنوان مثال SKYDSL که برای سایتش اینجا کلیک کنید. و یا مشهورترین سرویسی که در ایران قابل استفاده هست Open Sky که برای سایتش اینجا را کلیک کنید.و چند سرویس دیگه که الان حضور ذهن ندارم.

چطور خریداری کنیم؟

سوالی که ممکنه پیش بیاد.برای خریداری باید با کارت های اعتباری از سایت ها خریداری کنیم.از اونجایی که 95 درصد از یوزرهای ایرانی کارت های اعتباری ندارند می توانند از شرکت های ایرانی که اینکارا انجام می دهند سرویس خریداری کنند.

این شرکت ها درواقع نمایندگی های شرکت های سرویس دهنده هستند که از اونا سرویس خریداری می کنند و با یه خورده هزینه بالاتر به ما عرضه می کنند.دقت داشته باشید که این شرکت ها کنترل پنل مخصوص دارند و می تونند شما رو Kill کنند.

برای راحتر بودن یه مثال ساده می زنم.

در سرویس Preipaid شما با توجه به مقدار هزینه ای که دارید از اینترنت استفاده می کنید و به ازای هر مقدار حجم از شما هزینه ای کم می شه.این شرکت ها این سرویس ها را به عنوان 1 گیگ ترافیک عرضه می کنند که می گن بعد از 1 گیگ اتوماتیک سرویس شما قطع می شه و ترافیک شما یه گیگ است.این بدین منظور هست که شما بعد از استفاده از یه گیگ ترافیک اتوماتیک از طریق پنل Kill می شید.

و هزینه هم مثلا برای ساعت استفاده 2 تا 6 صبح با سرعت 128 که شرکت SatGate هزینه 3 دلاری می گیره این شرکت ها 4 یا 5 هزارتومن می گیرن. ! از اونجایی که این شرکت ها خودشون نمایندگی هستند و حساب دارند دیگه شما در این صورت نیازمنده نیستید که حتما 20 دلار بدهید و می تونید هر هزینه ای که بخوایید بدهید !

ضمنا این SatGate چون در روسیه هست فاصله زمانی خیلی مهمه و اگر اشتباه نکنم 1 ساعت با ما فاصله داره و ساعت استفاده را یک ساعت جلو تر حساب کنید.البته فکر کنم با این وضعیت جلو و عقب کشیدن ساعت ها فاصله زمانی نداشته باشم !!!!

کدام شرکت برای گرفتن سرویس بهتر است؟

این بستگی به نوع جهت شما داره.بیشتر سرویس دهنده ها از لحاظ هزینه و نوع سرویس یکسان هستند و فرق اساسی ندارند.اگر دیش شما در W3-W6 هست می تونید از Open Sky استفاده کنید.اگر در TurkSat هست می تونید از SKYDSL و SatGate استفاده کنید که در ایران نمایندگی ها فقط SatGate رو پوشش می دهند.البته چند وقتی هست که سرویس های ایرانی W6 رو پیشنهاد می کنند.که از اونجایی که فرکانس این جهت یه خورده ضعیف است باید سیگنال مناسبی داشته باشید چرا که سیگنال مناسب نباشه از اینترنت نمی تونید استفاده کنید

شرکت های سرویس دهنده چطور می تونه به ما سرویس بدهد و از کجا مارو می تونه بشناسه؟

کارت DVB شما یک شناسه به نام Mac Address داره.این شماره در خود کارتن هم هک شده و در نرم افزار استفاده از کارت هم وجود داره.شرکت های سرویس دهنده شمارا با این شناسه می شناسند و سرویس را برای این شناسه فعال می کنند.کارت شما هم با توجه به ستالایت سرویس را می گیره

/ 1 نظر / 1401 بازدید
سهیل

داداش عالی بود. اطلاعات بیشتری اگه داری واقعا ممنون می شم Share کنی... اکثرا کپی پیست میکنن اینه که بیشتر مطالب سایتا تکراریه مال شما authentic بود...ممنون